Kamień nazębny – dlaczego warto go regularnie usuwać?
Dbałość o higienę zębów jest warunkiem pięknego uśmiechu. Nieskazitelne uzębienie, oprócz tego, że stanowi pierwszoplanowy walor estetyczny, wzmacnia pewność siebie, zwiększa swobodę kontaktów towarzyskich, przyczynia się do dobrego samopoczucia oraz współdecyduje o ogólnym stanie zdrowia organizmu. Do zabiegów stomatologicznych nieodzownych dla utrzymania zębów w świetnej formie należy profilaktyczne usuwanie kamienia nazębnego.
Czym jest kamień nazębny?
Już w kilka chwil po szczotkowaniu na powierzchni zębów zaczyna osadzać się tzw. płytka nazębna, czyli bezbarwna warstwa biofilmu utworzonego ze śliny, resztek jedzenia i napojów oraz obecnych w jamie ustnej bakterii. Tworzy się ona nieustannie i wymaga regularnego usuwania poprzez dokładne mycie zębów i czyszczenie przestrzeni międzyzębowych. Zalegająca zbyt długo, ciemnieje i staje się rajem dla bakterii próchnicotwórczych. Początkowo miękka, zaczyna się mineralizować, tworząc niebezpieczny dla zębów i dziąseł twardy kamień.
Dlaczego powinno się go usuwać?
Za regularnym pozbywaniem się kamienia nazębnego przemawiają rzucające się w oczy powody natury estetycznej, jak i – równie ważne, jeśli nie ważniejsze – względy zdrowotne. Nieusuwany kamień tworzy na powierzchni zębów brzydki osad o żółtym lub brązowym zabarwieniu, który wygląda nieatrakcyjnie, powoduje przykry zapach z ust i może być przyczyną:
- ubytków próchniczych w tkance zębów,
- stanów zapalnych dziąseł,
- krwawienia z dziąseł podczas szczotkowania i jedzenia,
- cofania się dziąseł i odsłaniania wrażliwych szyjek zębowych,
- paradontozy, czyli choroby infekcyjnej tkanek przyzębia,
- fizjologicznego zaniku kości wokół zębów,
- kłopotliwych braków zębowych.
Jak go zwalczyć?
Kamień nazębny jest osadem na tyle twardym, że nie sposób uporać się z nim samodzielnie przez intensywne szczotkowanie. Powstałych złogów można się pozbyć jedynie dzięki profesjonalnemu zabiegowi usuwania kamienia – skalingu w gabinecie dentystycznym. O wyborze jego metody decyduje lekarz stomatolog wspólnie z pacjentem.
Częstotliwość usuwania złogów nazębnych jest sprawą indywidualną, zależną od szybkości, z jaką tworzy się nowy osad. Przyjmuje się, że zabieg skalingu powinien być wykonywany 1-2 razy do roku. Z reguły jest on bezbolesny, ale w razie potrzeby może być przeprowadzony w znieczuleniu miejscowym.