Uważny stomatolog może uratować Ci życie
Choć do gabinetu stomatologicznego przychodzi się zasadniczo celem leczenia i kontroli stanu zębów, przyzębia, języka, jamy ustnej czy stawu skroniowo-żuchwowego, to płynące z takiej wizyty korzyści diagnostyczne mogą okazać się dużo większe od spodziewanych.
Wszystko dlatego, że doświadczony lekarz stomatolog jest w stanie na podstawie zaobserwowanej kondycji tkanek, które ogniskują jego zainteresowanie, wywnioskować o ryzyku istnienia u pacjenta schorzeń niedentystycznych, manifestujących się objawami stomatologicznymi.
Zmiany zwiastujące schorzenia
Profilaktyczne przeglądy zębów to szansa na uchwycenie w porę przez uważnego dentystę niepokojących zmian, mogących świadczyć o toczącej organizm pacjenta poważnej chorobie. Szczególną czujność diagnostyczną u kompetentnych stomatologów budzą m.in. utrzymujące się stany zapalne w jamie ustnej pacjenta, niegojące się owrzodzenia, nieregularne tkanki , obrzęk węzłów chłonnych, utrata gęstości kości oraz nieprawidłowości w obrazie RTG szczęki, głowy czy zatok.
Choroby do wykrycia na fotelu stomatologicznym
Podczas rutynowego przeglądu zębów lub w procesie ich leczenia dobry dentysta jest w stanie wychwycić objawy stomatologiczne sugerujące obecność u pacjenta takich chorób ogólnych, jak:
- nowotwory jamy ustnej – objawiają się nieschodzącymi czerwonymi albo białymi plamkami, guzkami lub zmianami wrzodowymi na języku, podniebieniu, migdałkach, dziąsłach bądź czerwieni wargowej, a także nadprodukcją śliny i przykrym zapachem z ust,
- niedokrwistość – objawia się zbyt bladą wyściółką jamy ustnej,
- osteoporoza – uwidacznia się na skanach kości szczęki i czaszki zredukowaniem masy kości w odniesieniu do normy płci i wieku pacjenta,
- cukrzyca – daje o sobie znać krwawieniem oraz cofaniem się dziąseł, chorobami przyzębia i suchością w ustach,
- nerwice lub nadmierny stres – ujawniają się poprzez zmiany świadczące o bruksizmie, czyli zgrzytaniu zębami przez sen (m.in. starta powierzchnia stykowa zębów góra-dół, częściowe ubytki zębowe, zmiany zapalne i zwyrodnieniowe w stawach skroniowo-żuchwowych),
- zaburzenia odżywiania – widoczne przez erozją szkliwa, przebarwieniami zębów oraz nadżerki w obrębie błony śluzowej jamy ustnej.